logo smfenix

INFORMACJA O BIEŻĄCEJ DZIAŁALNOŚCI SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „FENIX”

 

- utrzymanie krzywej wzrostowej!

 

Ostatnie lata w Spółdzielni Mieszkaniowej „Fenix” w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach przyniosły realizację szeregu działań remontowo-budowlanych w skali nierealizowanej do tej pory.

biezace1

Po raz pierwszy od powstania Spółdzielni zostały pozyskane środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (zrealizowano od 2016r. trzy umowy o dofinasowanie) wspierające działania termomodernizacyjne wykonywane na zasobach Spółdzielni „Fenix”. Pierwszy też raz w wyniku realizacji umów z WFOŚiGW Spółdzielnia otrzymała w 2019r. umorzenie pozyskanych środków w wysokości ok. 30% wartości umowy. Środki te zostały przekazane na następne prace dociepleniowe i zasiliły fundusz remontowy. Obecnie opracowywane są kolejne dwa, obszerne wnioski o pozyskanie środków z WFOŚiGW wyłącznie na cele termomodernizacyjne.

Prace termomodernizacyjne na naszych nieruchomościach wykonywane są w miarę odłożonych, czy pozyskanych środków, oddzielnie naliczanych w ramach funduszu remontowego dla każdego bloku. Co podkreślamy – Spółdzielnia nie możliwości prawnej przenoszenia nakładów pomiędzy poszczególnymi nieruchomościami. Wydatki na każdej nieruchomości rozliczane są odrębnie. Tą prawidłowość stosowaną przez Spółdzielnię potwierdziła również przebyta w tym roku lustracja.

Niestety potrzeby remontowe zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej „Fenix” ciągle są bardzo duże, a prace dociepleniowe wykonywane na budynkach Spółdzielni odbiegają w swej technologii od termomodernizacji budynków murowanych lub wykonanych z tzw. wielkiej płyty. Szkieletowa konstrukcja stalowa typu LTS budynków Spółdzielni „Fenix” wymaga demontażu pokrycia z blachy trapezowej, wzmocnienia konstrukcji dodatkowym ożebrowaniem z profili stalowych oraz wypłaszczyznowania ścian wodoodpornymi płytami OSB w celu umożliwienia ułożenia warstwy ocieplenia i tynku. Tak złożona technologia wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznie wyższych kosztów termomodernizacji niż w przypadku budynków wzniesionych tradycyjnie.

Co do terminów wykonania dalszych prac możemy wskazać, że tempo ich realizacji wynika m.in. z możliwości finansowych Spółdzielni, w tym środków gromadzonych na funduszu remontowym oraz pozyskanych na cele dociepleniowe środków zewnętrznych. Wysokość wsparcia finansowego, o które występuje Spółdzielnia do WFOŚiGW w Katowicach też musi być sprowadzona do poziomu możliwości zabezpieczenia finansowego przez Spółdzielnię.

biezace 2

Mimo to ostatnie pięć lat pokazuje ogromny postęp w pracach remontowych, na które dawno czekali mieszkańcy Spółdzielni. Dla zobrazowania zakresu robót wskazujemy choćby to, że wzrost wysokości środków funduszu remontowego i pozyskanych z WFOŚiGW wydatkowanych na zadania remontowe w ostatnim roku przekroczył już 260% tego co Spółdzielnia przeznaczyła np. w 2015r. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie zwiększone nakłady wpłacane przez mieszkańców na fundusz remontowy.

Gospodarka remontowa Spółdzielni podporządkowana jest strategii oszczędności energii cieplnej. Działania te zmierzają do poprawy stanu nieruchomości Spółdzielni pod względem technicznym i estetycznym.

Wszelkie działania muszą być także podporządkowane polityce racjonalizacji kosztów działania oraz utrzymania stabilnej sytuacji ekonomiczno-finansowej z jednoczesnym zachowaniem prawidłowego poziomu wskaźników ekonomicznych.

Lustracja w Spółdzielni. W październiku 2020r. zakończyła kontrola lustracyjna przeprowadzana przez Związek Rewizyjny. Jak podaje w podsumowaniu lustrator w okresie objętym kontrolą, tj. w latach 2017-2019 wszelkie wskaźniki ekonomiczne i zaangażowanie środków finansowych w wykonywane działania budowlane znajdują się na bardzo dobrym poziomie, przy zachowaniu bezpieczeństwa finansowego, z jednoczesnym zachowaniem przepisów prawa i realizowania zapłat za zlecenia bez naruszenia terminów. Protokół lustracyjny znajduje się do wglądu w siedzibie Spółdzielni. Lustrator potwierdza, że Spółdzielnia po weryfikacji wykorzystania środków unijnych dysponowanych przez WFOŚiGW otrzymała maksymalny poziom umorzenia tj. 30% zwrotu z inwestycji, co wskazuje na profesjonalne zaangażowanie służb technicznych i finansowych w zaplanowaniu i rozliczeniu przeprowadzanych inwestycji. Poziom zestawionych wskaźników ekonomicznych wskazuje, że Spółdzielnia posiada pełną płynność finansową i trwałą równowagę ekonomiczną. Wielkość wskaźników kształtuje się na poziomie powyżej górnych granic zalecanych w tym zakresie norm. Wysoki udział kapitałów własnych w strukturze pasywów Spółdzielni w granicach 90%, gwarantuje niezależność od innych jednostek prawnych czy finansowych – czytamy w protokole lustracyjnym.

Spółdzielnia liczy też na dalszą współpracę z Urzędem Miejskim, tak jak to miało miejsce do tej pory w zakresie budowy nowych chodników, czy miejsc parkingowych z budżetu obywatelskiego.

Niestety są też czynniki zewnętrzne, które nas niepokoją. A mianowicie rosnące koszty usług niezbędnych dla funkcjonowania osiedla, takich jak chociażby dostawa ciepła, wody, prądu, czy koszty wywozu odpadów. Podniesione opłaty (niezależne od Spółdzielni) przekładają się na budżety domowe mieszkańców, a tym samym uszczuplają możliwości przeznaczania środków na zwiększenie tempa remontów.

Nie możemy się jednak zatrzymać, bo jeszcze wiele pilnych zadań przed nami. Na następne efekty prac czekają mieszkańcy naszego osiedla. A Spółdzielnia to mieszkańcy, Spółdzielnia to jej członkowie. Bez nich ta organizacja by nie istniała. Ufamy, że przy zachowaniu racjonalnej gospodarki w najbliższych latach w dalszym ciągu uda nam się realizować w szerokim zakresie ambitne plany remontowe.

/ Zarząd, Rada Nadzorcza /