Regulamin dotyczący rozliczania kosztów dostawy zimnej wody i odprowadzenia ścieków w zasobach administrowanych przez S.M. „FENIX” w Dąbrowie Górniczej.

I . PODSTAWA PRAWNA
1. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków ( Dz. U Nr 72, poz 747 z późniejszymi zmianami).
2. Ustawa - Prawo o miarach z dnia 11 maja 2001r, ( tekst jednolity z 2004 r. Dz.U. nr 243 poz. 2441 z późniejszymi zmianami ).
3. Uchwały Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej w sprawie ustalenia wysokości opłat za usługi świadczone przez dostawcę wody i odprowadzenie ścieków.
4. Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „FENIX”.
5. Ustawa Prawo spółdzielcze i ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych.

II. POSTANOWIENIA OGÓLNE
Postanowienia niniejszego Regulaminu maja zastosowanie do wszystkich lokali w budynkach stanowiących własności i współwłasność Spółdzielni gdzie Spółdzielnia wykonuje zarząd i które wyposażone są w instalację wodno kanalizacyjną, ¬zgodnie z wykazami budynków - załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.

§ 1

1. Za lokal wyposażony w wodę uważa się lokal, w którym jest przynajmniej jedno ujęcie wody.
2. Przez koszt dostawy wody i odprowadzenia ścieków dla Spółdzielni rozumie się koszty zakupu wynikające z dokumentów rozliczeniowych wystawionych przez dostawcę.
3. Spółdzielnia prowadzi wyodrębnioną ewidencję kosztów dostawy wody i odprowadzenia ścieków.
4. Koszty dostawy wody i odprowadzenia ścieków rozliczane są odrębnie dla każdego opomiarowanego budynku wyposażonego w wodomierz.

§ 2

1. Przez użytkownika lokalu rozumie się członków spółdzielni i osoby nie będące członkami które posiadają: 

• spółdzielcze prawo do lokalu, lokatorskie lub własnościowe,
• prawo najmu,
• własność lokalu,
• osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego,
• oraz wszystkie osoby pełnoletnie które zamieszkują w danym lokalu i zobowiązane są do ponoszenia opłat za ich użytkowanie,
2. Użytkownicy lokali mieszkalnych na poczet dostawy wody i odprowadzenia ścieków wnoszą opłaty w formie miesięcznych zaliczek podlegających rozliczeniu w okresach rozliczeniowych.
3. Odczyty wodomierzy indywidualnych w lokalach mieszkalnych dokonywane są w okresach półrocznych na koniec okresu rozliczeniowego przez Spółdzielnię tj. na 30.06 i 31.12 każdego roku .
4. Obciążenie za koszty dostawy wody i odprowadzenie ścieków w lokalach użytkowych odbywa się co miesiąc zgodnie z dokonywanym odczytem wodomierza oraz obciążeniem dokonywanym przez dostawcę.
5. Użytkownik lokalu, o którym mowa w § 4 ponosi wszelkie koszty związane z montażem i legalizacją wodomierzy.

III. POSTANOWIENIA SZCZEGÓŁOWE

§ 3

1. Podstawą naliczenia należności za wodę zimną i odprowadzenie ścieków jest:
- w lokalach mieszkalnych opomiarowanych suma ilości zużytej wody zimnej i ciepłej wg wskazań wodomierzy mieszkaniowych,
- w lokalach mieszkalnych i w lokalach użytkowych nieopomiarowanych ryczałt zużycia wody zimnej ustalony przez Spółdzielnię ,
- w lokalach użytkowych opomiarowanych ilość zużytej wody wg wskazań wodomierzy.
2. Opłaty na pokrycie kosztów dostawy wody nie obejmują kosztów jej podgrzania. Koszt ten jest określany i rozliczany na podstawie regulaminu rozliczania energii cieplnej.

§ 4

1. Odczyt i rozliczenie wody zimnej wg wskazań wodomierzy mieszkaniowych odbywa się raz na pół roku.
2. Rozliczenie kosztów dostawy wody zimnej dla lokali mieszkalnych opomiarowanych dokonuje się na zasadzie porównania rzeczywistego zużycia wody w okresie rozliczeniowym a pobranych zaliczek za ten okres.
3. Użytkownik lokalu otrzymuje w okresie miesiąca po zakończeniu okresu rozliczeniowego pisemną informację wyników rozliczenia.
4. Nadpłaty lub niedopłaty z dokonanego rozliczenia ewidencjonowane są w ramach opłat za lokale w miesiącu , w którym lokator otrzymał rozliczenie za wyjątkiem rozliczenia dokonywanego na 31 grudnia każdego roku, które jest ewidencjonowane na ten dzień tj. 31.12. danego roku.
5. Dodatkowe odczyty wodomierzy dokonywane są w terminach zmiany ceny za dostawę wody i odprowadzenie ścieków (poza odczytami, o których mowa w § 2 pkt. 3).

§ 5

1. Użytkownik lokalu wyposażonego w wodomierze zostanie rozliczony wg zużycia z poprzedniego okresu rozliczeniowego w przypadku wątpliwości co do prawidłowej pracy wodomierzy.
2. Użytkownik lokalu wyposażonego w wodomierze zostanie obciążony dodatkową opłatą w przypadku:
- stwierdzenia przez pracownika Spółdzielni zerwania plomby lub uszkodzenia wodomierza w wysokości 30% najniższego wynagrodzenia ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
- jakichkolwiek zmian w instalacji z.w. lub c.w.u. bez zgody Spółdzielni w wysokości 30% najniższego wynagrodzenia ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
- nie udostępnienia lokalu do odczytu stanu wodomierza w wysokości obowiązującego w Spółdzielni ryczałtu- załącznik nr 2.
3. Użytkownik lokalu obowiązany jest niezwłocznie powiadomić służby Spółdzielni o każdym przypadku uszkodzenia urządzenia pomiarowego pod rygorem poniesienia odpowiedzialności za wynikła szkodę.
4. Reklamacja wskazań wodomierza powinna być zgłoszona przez użytkownika lokalu w formie pisemnej. W przypadku nie uznania reklamacji koszty ekspertyzy ( sprawdzenia ) wodomierza ponosi użytkownik lokalu.
5. Uszkodzenie , o którym mowa w pkt.3 powstałe z przyczyn niezależnych od użytkownika lokalu nie daje podstaw do poniesienia odpowiedzialności przez lokatora za wynikła szkodę.
6. W przypadku sytuacji spornych i trudności z ustaleniem przyczyn uszkodzenia Zarząd powołuje specjalna komisję.
7. Pracownicy Spółdzielni będą dokonywać wyrywkowej kontroli między terminami odczytów, związanej z prawidłowością eksploatacji wodomierzy.
8. Spółdzielnia może wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia liczników wody pozwalające na wykrycie nielegalnych poborów przez użytkowników lokali. Użytkownik lokalu potwierdza montaż dodatkowych zabezpieczeń na licznikach.
W przypadku stwierdzenia nielegalnego poboru po zamontowaniu zabezpieczeń, użytkownik lokalu zostanie obciążony niedoborem powstałym na budynku w którym znajduje się lokal. Niedobór o którym mowa powyżej to różnica pomiędzy wskazaniami licznika głównego a sumą wskazań liczników indywidualnych. Jeżeli nielegalny pobór w danym okresie zostanie stwierdzony u kilku użytkowników to powstały niedobór pokryją oni proporcjonalnie do ilości lokali w których wykryto nielegalny pobór.
9. Fakt stwierdzenia nielegalnego poboru wody traktowany jest jako kradzież wody przez użytkowników lokalu i zobowiązuje Zarząd Spółdzielni do zgłoszenia popełnienia przestępstwa organom ścigania.

§ 6

1. Każdy użytkownik lokalu mieszkalnego w przypadku montażu pierwszego wodomierza ma obowiązek zapoznania się z warunkami eksploatacji określającymi również zasady naliczenia z tytułu dostawy wody i odprowadzenia ścieków.

§ 7

1. Wodomierze są przyrządami pomiarowymi, które podlegają legalizacji jako przyrządy stosowane w obrocie publicznym.

2. Konserwacja, legalizacja , naprawa i wymiana wodomierzy w lokalach mieszkalnych należy do obowiązków Spółdzielni i jest finansowana z funduszu remontowego wnoszonego przez użytkowników tych lokali. Naprawa lub wymiana wodomierzy w związku z jego uszkodzeniem przez użytkownika lokalu obciąża użytkownika lokalu.
3. Różnice występujące między wskazaniami wodomierzy indywidualnych, a wodomierzem głównym w budynku pokrywane będą ze stawki eksploatacyjnej (koszty materialne),uwzględniającej zróżnicowanie niedoborów na poszczególnych budynkach.
4. Zaległości w opłatach przekraczające trzy miesiące mogą spowodować odcięcie dopływu wody ciepłej, a osoby korzystające z lokalu zobowiązane są udostępnić lokal, aby umożliwić wykonanie decyzji Zarządu w tym zakresie.


IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 8

1. Regulamin został zatwierdzony Uchwałą Rady Nadzorczej Nr 3/2010 z dnia 08.02.2010 r. i obowiązuje od dnia 01.01.2010 r. jednocześnie z tym dniem traci moc Regulamin uchwalony przez R.N. Uchwałą nr 42/2002 z dnia 11.12.2002 z późniejszymi zmianami.